تازه های سایت
خانه / GENETICS / متیلاسیون و دمتیلاسیون مرتبط با جزایر CPG

متیلاسیون و دمتیلاسیون مرتبط با جزایر CPG

تغییرات متیلاسیون فرآیندی را شرح می دهد که الگوهای میتلاسیون بین سلولهای زایشی در حال تکرار است.
تصور می شود که مکانیسمی برای نگهداری کپی های نیمه حفاظتی از رشته های پدری و مادری است که بصورت متیله هستند نسبت به رشته های DNA تازه همانند سازی شده
آنزیم های متیله کننده DNMT1 ترجیح داده می شود برای متیله کردن مناطق جدید CPGs
بنابراین در طول یک رشته DNA کپی شده، الگوهایی از مناطق متیله وغیر متیله CPG به چشم می آید واین مسیری برای تغییرات اپی ژنیک بین سلولهای زایشی باز می کند. این نظریه که الگوهای میتلاسیون DNA پستانداران در تکامل های زودرس پایدارند مطرح شده آنزیم های مورد استفاده در سلولهای زایشی den ovo متیل ترانسفراز ، DNMT3A و DNMT3B و در نمونه هایی در سلولهای سوماتیک بوسیله ی (DNMT1) است.
DNMT1 نسبت به آنزیم های دیگر ساده تر و بهتر نیز هست.
آزمایشهایی که نشان می دهد اولین متیلاسیون الگوها را در همانندسازی در سلولهای زایشی و برخی پلاسمیدها نشان می دهد که جایگاههای متیلاسیون پایدارند.
مطالعات مقداری بروی جایگاههای عریض CPG موافق با این الگوست . کلونهای سلولی در جایی که غیر متیله هست شروع می کند متیلا سیرنشان را وکلنی در جاهایی که متیله هستند دیگر متیله نمی شوند. میزان تغییرات حدود 4% تخمین زیده شده در سلولهای زایشی.

خطاهای تخمین از این مقدارها نشان می دهد که جزئیات میتلاسیون الگوها درازدیاد سلولی در تیره های مختلف احتمالاً فرق دارد در واقع تغییرات پایدار در جزئیات میتلاسیون الگوها در ژنهای FMR1 متیله شده مشاهده شده است.
DNA متیل ترانسفرازها ناتوانند برای تکمیل جایگاههای نیمه متیله در یک مقدار قابل توجه ، اما متیلاسیون denovo اتفاق می افتد در جایگاههای متیله نشده یعی اگر جایگاههای نیمه متیله در یک مقدار قابل توجه ، اما متیلاسیون denovo اتفاق می افتد در جایگاههای متیله نشده یعنی اگر جایگاههای نیمه متیله مقدارشان زیاد شود DNA متیل ترانسفرازها نمی توانند آنها را متیله کنند و در این شرایط متیلاسیون denovo اتفاق می افتد.
خیلی تاثیرات بیولوژیکال شناخته شده در رابطه با متیلاسیون DNA مرتبط با جزایر CPG هست.
این دلیلی است مبنی بر متیلاسیون سریع جنین برای خاموش کردن یک سری اتفاقات احتمالی که وابسته به متیله یا غیر متیله بودن DNA هستند. اگر بخواهیم رونویسی صورت نگیره (silenc) متیلاسیون DNA ، باید پروموتور فعال را در جزایره CPG که آزاد هستند متیله کند. به عبارت دیگر CPGهای غیر متیله ممکن است جای پایی از پروموتورهای فعال جنینی باشد. پیش بینی شده که همه جزایر غیر متیلهCPG در پروموتورهایی از بافتهای خاصی که بیان ژن بالایی دارند یافت می شود و همچنین در پروموتوژنهایی که در طول تکامل اولیه نقش دارند. اگرچه اطلاعات در رابطه با این تئوری محدود است ، چون جزایر CPG که در پروموتورژنهایی هستند که RNA تولید می کنند برای بروز در جنین های زودرس پیش بینی نشده اند گلومین  به عبارتی مشخص نیست که چقدر متیله می شوند و غیر فعال و چقدر غیر متیله می شوند بستگی به شرایط و محیط دارد.

بیان از یک پروموتور با CPG های ناکارآمد نیز نمایان نیست.
شبیه به بیان ژنهای نوروفیلامانهای K68 که یک پروموتور CPG دارند که در سلولهای ES نمایان می شوند ولی ژنهای اپیسن و کاسپین که ژنهای CPG ناکارآمد د ارند به صورت خاموش ظاهر می شوند.
(وقتی یک ژن بیان شود یا نشود به متیلاسیون پروموتور بستگی دارد در نقاطی که CPG زیاد دارد CPG ناکارآمد – منظور متیله شدست که ژن را خاموش می کند مثلا یک ژن متیله باعث تولید اپسین و کاسپین می شود و همان ژن در سلولهای ES چون متیله نشده نوروفیلانها را تولید می کند.
هیستونهای H3 طی فرآیند متیلاسیون ، دارای دمی هستند که تغییر می دهد فعالیت هیستون را بوسیله ی متیله شدن لیزین 9 بویسله ی DNA متیل ترانسفراز ها  در صورتی که H3 یا H4 استیله شود یا لیزین 4 هسیترن 3 متیله شود ممکن است از فعالیت آنزیم های متیل ترانسفراز ممانعت به عمل آورد.  این تغییرات در رابطه با فعالیت کرومانین هستند.

موضوع:
متیلاسیون و دمتیلاسیون مرتبط با جزایر CPG
استاد راهنما:
خانم دکتر صفار
جمع آوری:
زهرا بدر
رشته:
ژنتیک
مقطع:
کارشناسی ارشد

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی genetical

این سایت جهت بالا بردن سطح علم در جامعه ایران می باشد و برای راحتی و گرد هم آوردن مطالب علمی و پزشکی در یک مکان مجازی که شامل آزمایشگاه ها ، دانلود کتاب ، کنکور , مطالب علمی ژنتیک - بیوشیمی - میکروبیولوژی می باشد . و با به روز رسانی هر روز این سایت مفتخریم که برترین سایت پزشکی ایران شویم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


− یک = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>