تازه های سایت
خانه / GENETICS / پروژه ژنوم انسان

پروژه ژنوم انسان

پروژه ژنوم انسان

پروژه ژنوم انسان

پروژه ژنوم انسان در سال ۱۹۹۰ با تخصیص بودجه ای معادل ۳ میلیارد دلار (سالیانه ۲۰۰ میلیون دلار) و با همکاری مشترک دپارتمان انرژی (DOE ) و موسسه ملی بهداشت (NIH) آمریکا آغاز شد. در واقع طرح این موضوع، از اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی و با هدف درک مبانی بروز ۴۰۰۰ بیماری ژنتیکی انسان عنوان گردید و سال های پایانی این دهه صرف ظرفیت سنجی و هماهنگی تحقیقات برای انجام این پروژه بزرگ و بین المللی گردید.

این پروژه در آغاز به عنوان یک برنامه ۱۵ ساله مطرح گشت اما پیشرفت های قابل ملاحظه ای که در اجرای آن حاصل آمد، عملاً زمان اجرای آنرا کاهش داد.

اهداف و زمان بندی پروژه

این پروژه با اهداف زیر به اجرا درآمده است:

۱- شناسایی تقریباً همه ژن های موجود در ژنوم انسان (بیش از ۱۰۰ هزار ژن)

۲- تشخیص توالی ۳ میلیارد باز آلی که ژنوم انسان را شکل داده اند.

۳- ذخیره سازی اطلاعات در پایگاه های اطلاعاتی

۴- ارتقای روش ها برای تحلیل اطلاعات

۵- انتقال فناوری به بخش های خصوصی

۶- نمایان ساختن جنبه های اخلاقی، قانونی و اجتماعی که انتظار می رود از این پروژه حاصل شود.

برای تحقیق روی پروژه ژنوم انسان، لازم بود تا اطلاعات توالی موجودات دیگر مشخص گردد. بنابراین پیش از این پروژه ژنوم انسان، پروژه ژنوم باکتری E.coli و مخمر S.cerevisiae به پایان رسید و کار بر روی توالی یابی ژنوم موجوداتی چون کرم خاکی، مگس سرکه و موش ادامه یافت.

پروژه ژنوم انسان، طی سه برنامه ۵ ساله طراحی و اجرا شد:

برنامه اول: ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵ (که به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید)

برنامه دوم: ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸

برنامه سوم: ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳

اهداف نهایی برنامه سوم در طی برگزاری کارگاه های متعدد پایه ریزی شد. این کارگاه ها توسط دپارتمان انرژی و موسسه ملی بهداشت آمریکا و با همکاری ۱۸ کشور دنیا و کمک قابل توجه مرکز سانجر در انگلستان و مراکز تحقیقاتی آلمان، فرانسه و ژاپن به اجرا درآمد.

این اهداف عبارت بودند از:

۱- تشخیص کامل توالی ها و دسترسی آزاد به اطلاعات به دست آمده

۲- پوشش حداقل ۹۰ درصد ژنوم انسان با کمک کلون های مکان یابی شده تا پایان سال ۲۰۰۱

۳- تکمیل اطلاعات مربوط به یک سوم ژنوم انسان تا پایان سال ۲۰۰۱

۴- تکمیل پروژه ژنوم تا پایان سال ۲۰۰۳

در ژوئن ۲۰۰۰، دانشمندان اعلام کردند که طرح خام ژنوم انسان یک سال پیش از موعد مقرر تکمیل گردیده و در فوریه ۲۰۰۱ شماره های مخصوص ژورنال های Science و Nature به بحث پیرامون این قضیه اختصاص یافت. این طرح خام شامل اطلاعات مربوط به حدود ۹۰ درصد ژنوم انسان بود. دانشمندان امیدوار هستند تا مصادف با پنجاهمین سال کشف بزرگ واتسون و کریک، این پروژه عظیم را کامل نمایند.

سایت پروژه ژنوم انسان

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی genetical

این سایت جهت بالا بردن سطح علم در جامعه ایران می باشد و برای راحتی و گرد هم آوردن مطالب علمی و پزشکی در یک مکان مجازی که شامل آزمایشگاه ها ، دانلود کتاب ، کنکور , مطالب علمی ژنتیک - بیوشیمی - میکروبیولوژی می باشد . و با به روز رسانی هر روز این سایت مفتخریم که برترین سایت پزشکی ایران شویم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


− 5 = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>