تازه های سایت
خانه / GENETICS / استفاده از RNAi به عنوان یک ابزار درمان مولکولی

استفاده از RNAi به عنوان یک ابزار درمان مولکولی

استفاده از RNAi به عنوان یک ابزار درمان مولکولی

استفاده از RNAi به عنوان یک ابزار درمان مولکولی

استفاده از RNAi به عنوان یک ابزار درمان مولکولی
RNA interference، یک مکانیزم تنظیم گر است که بطور طبیعی در سلولهای مختلف فعال است.
اساس این مکانیزم به زبان ساده عبارت است از تداخل قطعات کوچکی از RNA (که به آنها ساختارهای سنجاق سر هم گفته می شود) در بیان اطلاعات ژنتیکی نسخه برداری شده که در نهایت منجر به خاموش شدن ژن می گردد.

RNAi برای نخستین بار در سال 1990 در گیاهان کشف شد و بعدها در سال 2001، وجود آن در پستانداران نیز به اثبات رسید.
از همان ابتدای شناسایی RNAi، محققین به دنبال استفاده از آن به عنوان یک مکانیسم جدید در قالب یک ابزار سرکوب ژن بودند و بدین ترتیب با بکارگیری RNAi در بسیاری از آزمایشات و تحقیقات پایه بیولوژیک، به تدریج این مکانیسم تبدیل به یک ابزار منحصر بفرد برای شناسایی و مطالعه ژنها بر اساس اهداف درمانی شد.

با اینحال، علیرغم پتانسیل بسیار بالایی که این ابزار مولکولی دارد، معرفهای ساخته شده و موجود از آن در بازار اغلب فاقد آن کارایی مورد انتظار هستند و بعضاً پاسخها و اثرات جانبی غیراختصاصی نیز ایجاد می کنند.

اخیراً گروهی از محققین اتریشی مدعی شده اند که تا حد زیادی بر مشکلات فعلی معرفهای RNAi، فائق آمده اند و و می توان در آینده ای نه چندان دور منتظر استفاده از این ابزار مولکولی برای درمان بسیاری از سرطانها و ارائه آن در قالب داروهای درمانی فراگیر بود.

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی genetical

این سایت جهت بالا بردن سطح علم در جامعه ایران می باشد و برای راحتی و گرد هم آوردن مطالب علمی و پزشکی در یک مکان مجازی که شامل آزمایشگاه ها ، دانلود کتاب ، کنکور , مطالب علمی ژنتیک - بیوشیمی - میکروبیولوژی می باشد . و با به روز رسانی هر روز این سایت مفتخریم که برترین سایت پزشکی ایران شویم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


− چهار = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>