تازه های سایت
خانه / GENETICS / تومور ویلمز

تومور ویلمز

تومور ویلمز

تومور ویلمز یک بدخیمی رویانی کلیه است . اکثر موارد اسپورادیک هستند. تومور ویلمز شایع ترین تومور کلیوی بدخیم اولیه در دوره ی کودکی می باشد.
استعداد خانوادگی برای ابتلا به تومور ویلمز به صورت اتوزومال غالب به ارث می رسد. الگوهای پیشرفت تومور بیانگر این مسئله است که جهش ژنتیکی به بقایای نفروژنیک تمایل دارند.
تومور ویلمز ممکن است در همراهی با سندرم های دیگر باشد که عبارتند از : سندرم واگر که شامل تومور ویلمز ، فقدان عنبیه، اختلالات ادراری-تناسلی و عقب ماندگی ذهنی. دیگری سندرم دنیس-دراش و سندرم بک ویت-وایدمن.
از نظر ژنتیکی تومور ویلیامز ناهمگون است. یک ژن مربوط به جایگاه کروموزومی 17q و ژن FWT1 و ژن FWT2 که در جایگاه کروموزومی 19q13 قرار گرفته و برخی خانواده ها چنین جهش هایی را به همراه خود دارند.
تا کنون بهترین مشخصه ی ژنی تومور ویلمز، WT1 می باشد که در جایگاه کروموزومی 11p23 قرار گرفته است و یک عامل کد کننده ی ZINC finger را کد می کند که برای تکامل طبیعی کلیه ها و غدد جنسی نقش حیاتی دارد.علاوه بر این ژن ها جایگاه هایی در 1q,7p,16q17p و ژن های سرکوب کننده ی تومور P53 که به عنوان ژن های پشتیبان هستند در بیولوژی تومور ویلمز در گیر می باشند.

نوشته شده از کتاب : انکولوژی نلسون2011

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی genetical

این سایت جهت بالا بردن سطح علم در جامعه ایران می باشد و برای راحتی و گرد هم آوردن مطالب علمی و پزشکی در یک مکان مجازی که شامل آزمایشگاه ها ، دانلود کتاب ، کنکور , مطالب علمی ژنتیک - بیوشیمی - میکروبیولوژی می باشد . و با به روز رسانی هر روز این سایت مفتخریم که برترین سایت پزشکی ایران شویم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


9 − پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>