تازه های سایت
خانه / GENETICS / سندرم x شکننده Fragile X Syndrome

سندرم x شکننده Fragile X Syndrome

 سندرم x شکننده Fragile X Syndrome

سندرم x شکننده Fragile X Syndrome

سندرم x شکننده Fragile X Syndrome

سندرم X  شکننده، شایع ترین علت برای عقب ماندگی ذهنی ژنتیکی است، که دارای شیوع 1 نفر در  1250 از مردان و 1 نفر در 2000 از زنان است. در افراد مبتلا، جهش باعث مشکلاتی اعم از ناتوانی های خفیف یادگیری تا عقب ماندگی­های شدید ذهنی و اوتیسم می­شود. بیان بالینی متغیر باعث الگوی­های توارث غیر معمول و پیچیده می­شوند. همه دختران یک مرد مبتلا ناقل باید در نظر گرفته شوند و حدود یک سوم از زنان حامل عقب افتاده اند، اگر چه خفیف تر از مردان مبتلا می باشند. تنها 30 تا 50 % از زنان حامل جایگاه ­های شکننده را نشان می دهند. تشخیص سندرم X  شکننده دارای نتایج مهمی برای آگاهی قبلی از عواقب فردی و مشکلات تولید مثلی برای خانواده است. تکنیک های تشخیصی مولکولی قادر به شناسایی افراد مبتلا و ناقل است. این آزمایشات برای تشخیص پیش از تولد  نیز موجود است.

مبنای مولکولی:

سندرم X شکننده یک بیماری وابسته به  X  (Xq27.3) با یک الگوی وراثتی غیر معمول که در آن هر دو جنس مرد و زن می توانند هم به صورت ناقل طبیعی و یا ناقل آسیب دیده باشند. ژن درگیر در سندرم X شکننده  (FMR-1)در سال 1991 شناسایی شد. این اختلال با افزایش تکرار  DNA سه نوکلئوتیدی در منطقه بالادست ژن  FMR-1 ایجاد می شود، به عنوان مثال  (CGG)n با تعداد تکرار  n = 6 تا  52 بر روی کروموزوم­های طبیعی دیده می­شود. ناقلین سندرم X  شکننده با یک پیش جهش(PM) دارای  52  تا 200 نسخه از  این تکرارند که احتمال بروز علائم بیماری در نسل بعد از خود را ایجاد می­کنند. افرادی که علائم بیماری را نشان می­دهند دارای تعداد تکرار بیشتر از 200 تا از این تکرار هستند (جهش کامل(FM)). فراوانی ژن برای افرادی با پیش جهش 1 در 500 در نظر گرفته می­شود، در این حالت هیچ گونه اثر فنوتیپی در ناقل دیده نمی­شود. تعداد تکرار­های تکثیر شده به احتمال زیاد باعث افزایش آنها در نسل­های بعدی می­شود. تعدا­د تکرار­های بیشتر از تعداد پیش جهش (52-200) در معرض خطر بالاتری برای تبدیل شدن به یک جهش کامل در نسل بعدی می­باشند. ماهیت این جهش اینگونه است، که مردان نرمال با افزایش تکرار­ها در پی نسل­های پی در پی می­توانند این صفت را به نسل­های بعدی منتقل کنند( مردان نرمال ناقل). تکرار­­های CGG معمولا توسط نوکلوتید­های پراکنده­ی AGGs قطع می­شوند، درحالی که در 70% از آلل­­های افراد دارای پیش جهش یک محل قطع به وسیله­ی AGG وجود دارد، که منجر به تشکیل ساختار­های بدون وقفه­ی سه تائی CGG می­گردد که از ویژگی­های  پیش جهش­ها می­باشند. موزاییسم می تواند هم در مردان و زنان رخ دهد، ویژگی های بالینی ممکن است در بیماران مختلف متفاوت باشد اگر چه عملکرد دقیق محصول ژن FMR-1  هنوز شناخته نشده است، این احتمال وجود دارد که افزایش طول جهش­ها و متیلاسیون این منطقه باعث شود که ژن­ها به حالت غیر فعال تبدیل شوند.

جهش­های دیگری از افزایش تکرار­های CGG  شناخته شده است، اما بسیار نادر می­باشند.

موارد برای آزمایش:

  • برای تشخیص  X شکننده در مردانی با عقب ماندگی­های خفیف تا شدید ذهنی و یا ناتوانی­های یادگیری که گاهی بدون و یا همراه با ویژگی های (فیزیکی) در ارتباط با  X شکننده­اند: ماکروسفالی یا نورموسفالی، صورت دراز، گوش های بزرگ، فک برجسته، قابليت تحرک زياد ، گاز گرفتن دست، تماس چشمی ضعیف، مشكلات زياد در رابطه با صحبت كردن و تكلّم ، بیضه بزرگ، ناتوتنی­های ذهنی و رفتاری که اغلب در مردان نابالغ معمولا سازگار با ویژگی های فیزیکی است.
  • برای تعییین وجودX  شکننده که دارای دو یا چند نفر با عقب ماندگی ذهنی در خانواده­های خودشان هستند.
  • برای تشخیص وجود جهش X  شکننده در زنانی که فردی از  خانواده­اشان دارای X شکننده  باشد، زنان ناقل به احتمال 50% ژن این بیماری را به فرزندانشان انتقال می­دهند، شدت سندرم درفرزند مبتلا تابعی از طول گسترش تکرار سه­ گانه CGG است.
  • برای شناسایی مردان نرمال ناقل: این مردان پیش جهش را به تمام دختران خود منتقل می کنند. در حالی که این زن ناقل طبیعی هستند،اما احتمال ایجاد کودکان آسیب دیده با توجه به افزایش تکرارها در مرحله­ی میوز زن وجود دارد.

نمونه­های مورد نیاز:

DNA

خون

نمونه­های پیش ازتولد:

20 ml از مایع آمنیوتیک

10 mg  از پرز­های کورونیک

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی genetical

این سایت جهت بالا بردن سطح علم در جامعه ایران می باشد و برای راحتی و گرد هم آوردن مطالب علمی و پزشکی در یک مکان مجازی که شامل آزمایشگاه ها ، دانلود کتاب ، کنکور , مطالب علمی ژنتیک - بیوشیمی - میکروبیولوژی می باشد . و با به روز رسانی هر روز این سایت مفتخریم که برترین سایت پزشکی ایران شویم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


7 + دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>