تازه های سایت
خانه / GENETICS / محل قرار گرفتن سانترومر ها

محل قرار گرفتن سانترومر ها

 

3.3

محل قرار گرفتن سانترومر ها :
بر این اساس به چهار دسته تقسیم می شوند :
1 – متاسانتریک : اگر سانترومر طوری قرار بگیرد که دو بازوی هم اندازه باشند . کروموزوم گروه 1 و 3 و 16

2 – ساب متاسانتریک :‌ سانترومر کمی از وسط کروموزوم انحراف دارد بیشتر کروموزوم های انسان از این دسته هستند .

3 – اکروسانتریک : یک بازوی بلند و یک بازوی خیلی کوتاه وجود دارد در این کروموزوم ها ممکن است ساختمان هایی نظیر ماهواره یا قمر و فرو رفتگی ثانویه در بازوی کوتاه وجود داشته باشد .
ژن های rRNA در فردرفتگی های ثانویه یا نواحی سازمان دهنده هستکی قرار می گیرند .
کروموزوم های گروه 22 و 21 اکروسنتریک بوده و دارای نواحی سازمان دهنده هستکی می باشند که هستک ها از گرد آمدن این نقاط شکل می گیرند .

4 – تلوسنتریک : سانترومر در انتهای کروموزوم قرار گرفته است .
در بعضی از موجودات مانند راسته ( Lepidopetra ) از حشرات سانترومر در طول کروموزوم پخش شده ( diffuse ) است و رشته های دوک در نقاط مختلفی به کروموزوم می چسبند این کروموزوم ها را هولوسنتریم گویند که در گیاهان نیز وجود دارند به کروموزوم هایی که سانترومر ندارند آسانتریک گویند .
کتاب مرور جامع بر ژنتیک
تالیف : نجات مهدیه

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی genetical

این سایت جهت بالا بردن سطح علم در جامعه ایران می باشد و برای راحتی و گرد هم آوردن مطالب علمی و پزشکی در یک مکان مجازی که شامل آزمایشگاه ها ، دانلود کتاب ، کنکور , مطالب علمی ژنتیک - بیوشیمی - میکروبیولوژی می باشد . و با به روز رسانی هر روز این سایت مفتخریم که برترین سایت پزشکی ایران شویم .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


− 2 = هفت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>